Admin

Park High School senior awards night

Park High School senior awards night
Posted on 06/01/2018

On Tuesday, May 22, Park High School celebrated this year’s graduates at its annual Senior Awards Night. Seniors were recognized for their academic accomplishments as well as awarded scholarships. Below is a list of the students who were recognized.

Summa Cum Laude with Distinction

Carley Haus, Faith Milon, Karla Nguyen, Alison Pomerleau, Kristina Press, Sophia Sorenson and Noah Susag

National Merit

Finalists: Noah Susag

Hispanic Recognition: Sophia Sorenson

ACT Perfect Score Recognition

Noah Susag

Triple A Award (Academics, Arts and Athletics)

Nathan Larson and Julia Quinn

CORPORATE, CIVIC & ORGANIZATION SCHOLARSHIPS

916 Education Foundation Scholarship: KongCheng Hanh, Jacob Kayfes, Kendall Lorge and Armonni Martinez

ADK – Alpha Rho: Grace Tester

American Red Cross: Sarah Harter

Ashland Credit Union: Scholarship: Victoria Michaud

ASL Scholarship: Natalie Stanger

Bonner Leader Scholarship: Jade Roy

Comcast Leaders & Achievers Scholarship: Selam Habtes

Cottage Grove Area Chamber of Commerce: Andrew Drigans, Anna Haselmann, Carley Haus and Karla Nguyen

Cottage Grove Lions Club: Shane Hendrickson, Alison Pomerleau, Emily Solem and Steven Zaspel

Enterprise Education Foundation Scholarship: Jacob Goecke

Flint Hills Scholarship: Jacob Goecke and Karla Nguyen

Greg Orth Memorial Scholarship: Samuel Lemay

Kiwanis Club-Cottage Grove Area Scholarship: Victoria Michaud

Kiwanis Club/Merchants Bank Scholarship: Karly Howard

Michael Ogunfolami Memorial Scholarship: Andrew Drigans, Taylor Johnson and Alivia Kons

Old National Bank: Steven Zaspel

Oral Surgery Center Scholarship: Rebecca Stober

Otto and Marge Schmaltz: Trina Bradley, Vincent Ehnstrom, Travor Jeske, Jacob Kayfes, Andrea Kirchner, Noelle Muckle, Cynthia Martinez, Kole Smith, Meghan Taylor and Piper VanPelt

South Washington County Scholarship: Delaney Young

Tozer Foundation Scholarship: Karen Castaneda, Oliver Cuzzourt, Andrew Drigans, Jasmine Epps Flowers, Samuel Farone, Karly Howard, Isabelle Lindahl, Fancy Mua, Karla Nguyen, Thomas Ohmann, Allison Pnewski, Alison Pomerleau, Kristina Press, Alayna Silvis, Sophia Sorenson, Rebecca Stober, Sagario Torres Flores and Jacob Weier

UTSWC Scholarship: Alexandra Chum, Anna Haselmann, Carly Trzebiatowski and Molly Wenner

WOW Scholarship: Lia Snyder

SERVICE ACADEMY APPOINTMENT

Naval Academy: Connor Schellenbach

WOODBURY HIGH SCHOOL DEPARTMENT AWARDS:

Art: Adam Fenenga and Makayla Krohn

English: Gianna Epich

FACS: Anna Haselmann

JROTC: Mitchell Lancisero

Math: Carley Haus and Karla Nguyen

Music: Jacob Todd

PhyEd: Terrell Abbott and Giovana Guevara

Science: Alison Pomerleau

Social Studies: Brendan Schaeppi

Tech Ed: Alyssa Olson

Congratulations to all awarded students and best of luck next year!